דיאטת HCG, זריקות, טיפות הומיאופתיות ושאר ירקות

בכל שנה/תקופה/עונה פורצת דיאטה שצוברת פופולאריות בארה"ב ומשם היא עושה את דרכה למדינות אחרות במערב.
כזו היא דיאטת HCG שצוברת כעת לא מעט פופולאריות בארה"ב וגם בישראל. משווקים נמרצים עובדים קשה בכדי לדחוף את מכירות מוצרי דיאטת ה-HCG.
הפעם הראשונה שבה נתקלתי בדיאטה זו, הייתה בפורום הדיאטה שלי כאשר נשאלתי לגביי יעילות הדיאטה.
התחלתי לחפש בגוגל מידע על הדיאטה וכל מה שנתקלתי בו היו סרטוני וידאו ביו טיוב של כאלה שטוענים שהדיאטה לכאורה גרמה להם לרדת ק"ג רבים תוך פרק זמן קצר, ומאמרים שטחיים ומגמתיים (שנכתבו כנראה ע"י משווקי הדיאטה), מאמרים מהסוג שאני מכיר מאוד טוב משום שגם אני עוסק לא מעט בקידום ושיווק אינטרנטי ואני כבר מכיר את המאמרים "בשקל" שנכתבים ע"י כותבי מאמרים שבדרך כלל אין להם שמץ של מושג על מה הם כותבים. הם פשוט משכתבים מאמר אחד לעשרות מאמרים בעלי תוכן זהה ונוסח שונה.
כאשר אני ניתקל "בחומה בצורה" של מידע שיווקי, אני מתחיל לבצע חיפושים בדרך שונה מהדרך הרגילה.
חיפשתי וחיפשתי, רשמתי את ממצאי בפורום הדיאטה וכעת במאמר זה אני אעשה קצת יותר סדר במידע שהצלחתי לדלות אודות דיאטת HCG.

תפריט ניווט מהיר בכתבה:
מה זה HCG?
מקור דיאטת HCG
הממסד יוצא נגד דיאטת HCG
התחייה המחודשת של דיאטת HCG
מיהו קווין טרודו?
דיאטת HCG הלכה למעשה
תפריט דיאטת HCG
סיכונים בדיאטת HCG
טיפות דיאטת HCG

 

[adsenseyu4]

מה זה HCG?

HCG הוא ראשי תיבות של Human Chorionic Gonadotropin (בעברית: גונדוטרופין כוריוני אנושי). הורמון זה מיוצר על ידי השליה לאחר הביוץ ובמהלך ההיריון.

 

מקור דיאטת HCG

דיאטת HCG היא לא תוצר של מחקר חדשני ופורץ דרך בתחום הירידה במשקל,  דיאטת ה-HCG פותחה עוד בשנות החמישים על ידי אנדוקרינולוג בריטי בשם אלברט סימונס. ד"ר סימונס מצא כי נשים הרות מהודו שניזונו מדיאטה דלת קלוריות ירדו במסת השומן שלהן מבלי לאבד מסת שריר.
בנוסף, הוא מצא כי "נערים שמנים" שסבלו מתסמונת פרוליך (בעיות הורמונליות שגורמות לאכילה מרובה) וטופלו בהורמון HCG, גם הם איבדו מסת שומן מבלי לאבד מסת שריר.
ד"ר סימונס הניח כי הורמון ה-HCG הוא הגורם ליכולת הזו של הגוף לאבד שומן מבלי לאבד מסת שריר וכי יכולת זו היא בעצם מגנון שמטרתו לשמור על העובר המתפתח באמצעות ניוד וצריכה של מאגרי שומן באופן שונה ממצב רגיל.
מאוחר יותר פרסם ד"ר סימונס ספר הרזיה בשם  "Pounds and Inches" והחל לבצע טיפולים לירידה במשקל בבית חולים איטלקי, טיפולים אשר כללו זריקות הורמון HCG בשילוב דיאטת רעב בעלת יחס צריכת חלבון מאוד גבוה ביחס לפחמימות ושומנים, צריכת הקלוריות היומית בדיאטה הייתה כ-500 קלוריות ביום.
לאחר מותו של ד"ר סימונס הדיאטה המשיכה לצבור פופולאריות ומרפאות רבות נפתחו והציעו את השירות של זריקות HCG כטיפול לירידה במשקל.
בשנת 1976 ה-FTC (לשכת המסחר האמריקאי), פנה למרפאות השונות שטיפלו באמצעות זריקות HCG והורה להם להפסיק את הפרסומים הכוזבים כי דיאטת HCG היא דיאטה בטוחה, יעילה וכי הינה מאושרת ע"י ה-FDA למטרת טיפול בירידה במשקל.

הממסד יוצא נגד דיאטת HCG

מרפאות שעסקו בטיפולי HCG חויבו לדווח למטופליהם, כי טיפולי HCG מעולם לא אושרו ע"י ה-FDA (מנהל התרופות האמריקאי) כבטוחים ויעילים לשימוש למטרות ירידה במשקל.
משנת 1975 ה-FDA הוציא הנחייה לפיה בפרסום של טיפולי HCG יש לציין את העובדות הבאות:

טיפולי HCG לא הוכחו כטיפולים יעילים לירידה במשקל.
אין שום עדות משמעותית כי טיפול -HCG מגביר את הירידה במשקל מעבר לירידה שנובעת מצמצום הצריכה הקלורית.
אין שום עדות משמעותית כי טיפול -HCG מפחית את תחושת הרעב ומסייע בביצוע דיאטה דלת קלוריות.
אין שום עדות משמעותית כי טיפול -HCG גורם לשריפת שומנים ממוקדת יותר באזורים מסוימים בגוף.
ראה קישור

הצעדים המחמירים שנקטו הראשויות כנגד טיפולי ה-HCG, גרמו להיעלמותה של דיאטה מן השוק.
בשנות השבעים דיאטת HCG נעלמה מן השוק, אך כתוצאה משיווק אגרסיבי חדש, היא זכתה לתחייה מחודשת בשנים האחרונות.

התחייה המחודשת של דיאטת HCG

לאחר היעלמותה של דיאטת HCG בשנות השבעים, בעקבות הצעדים המגבילים שננקטו כלפי המפרסמים והמטפלים, זכתה הדיאטה לתחייה מחודשת בעקבות ספרו של פרסומאי בשם קווין טרודו (Kevin Trudeau).
ספרו של קווין "The Weight Loss Cure They Don't Want You to Know About"  פורסם בשנת 2007 ובו טען קווין טרודו כי תרופה לירידה במשקל נתגלתה כבר לפני 50 שנה (HCG), אך "הסוד" נקבר ודוכא ע"י ה-FDA ואירגוני בריאות אחרים בעולם. הוא הוסיף וטען כי "הסוד" הזה מוסתר מעיני הציבור בכדי לאפשר לחברות התרופות הגדולות להמשיך להרוויח ביליונים של דולרים מתרופות הרזיה וניתוחים כירורגים לירידה במשקל.
נשמע שיש משהו בדבריו לא?
הרי רובנו ששים בדרך כלל לקפוץ על כל מיני תאוריות קשר ובמיוחד אם מדובר בחברות תרופות שמרוויחות ביליוני דולרים על הבריאות שלנו.
מסתבר שאנשים רבים "קנו" את הסיפור של קווין טרודו (תרתי משמע) והספר זכה לפופולאריות רבה.
מי הוא קווין טרודו שהצליח "לשכנע" את הציבור בתאוריית הקשר שלו?

מיהו קווין טרודו?

לפי ויקיפדיה קווין טרודו הורשע ב-1990 בהונאת כרטיסי אשראי, השתתף במזימת פירמידה, בשנת 1998 הואשם  ע"י לשכת המסחר האמריקאי בפרסום כוזב, בגין האשמה זו נקנס נקנס קווין טרודו בחצי מיליון דולר.
ב-2004 נאסר עליו לשווק מוצרים באמצעות פרסום טלוויזיוני (למעט מכירת ספרים שנכתבו על ידו ואשר מוגנים לפי החוקה האמריקאית).
לאחר העונש שהוטל עליו החל קווין טרודו לכתוב ספרים בנושאי דיאטה, רפואה משלימה ופיננסים ולשווקם באמצעות פרסום טלוויזיוני.
המוטיב המרכזי בספריו של קווין טרודו הוא תאוריית הקשר לפיה בעלי אינטרסים (כמו חברות התרופות) מונעים את הגישה למידע "אמתי".
בסרטוני הפרסום שלו הוא אף ציין כי קיימים 12 טיפולים ידועים ויעילים לסרטן אשר מוסתרים מפני הציבור ע"י ה-FDA וה-FTC.
למרות הביקורת המקצועית השלילית על ספריו של קווין טרודו, ספריו זכו לפופולאריות רבה וכך גם דיאטת HCG שאותה שיבח, זכתה לעדנה מחודשת. ראה קישור.

 

דיאטת HCG הלכה למעשה

עד כה תארתי את ההתנגדויות לדיאטה ואת "העבר העשיר" של מקדמי הדיאטה, אבל עדיין איננו יודעים כיצד מבצעים את הדיאטה.
תכנית דיאטת HCG לפי ד"ר סימונס שילבה בין טיפולים באמצעות זריקות של הורמון ההיריון ותפריט דיאטה דל קלוריות.
דיאטת HCG בנויה מסבבים בני מקסימום  40 יום או עד לירידה של 15 ק"ג מהמשקל.
בין הסבבים השונים יש לבצע הפסקה של מספר שבועות, בכדי לשמור על הרגישות הפיזיולוגית להשפעת ההורמון ולמנוע את הסתגלות הגוף לדיאטה.

תפריט דיאטת HCG

תפריט דיאטת HCG הינו תפריט דל קלוריות, כ-500 קלוריות ביום כאשר מרכיב החלבונים הוא דומיננטי יותר בתפריט.
חל איסור על שימוש בסוכר (ממתיקים מלאכותיים מותר) ובשמן, חל איסור על אכילת דגים מסוימים, קפה מותר אבל החלב במשורה (מותר רק כף אחת ביום).
פרוטוקול הדיאטה כולל 4 שלבים:
שלב 1:שלב הניקוי והכנה לדיאטה: שלב זה מטרתו לנקות ולהכין את הגוף לשלבים הבאים בדיאטת HCG. בשלב זה מתחילים ליטול את ההורמון, אך עדיין לא מגבילים את כמות המזון. בשלב זה ניתן לאכול כל מה שרוצים אך מתחילים להימנע מסוכרים.

שלב 2: מטרת השלב השני הא ירידה במשקל. שלב זה נמשך כשלושה שבועות או עד לירידה של 15 ק"ג. בשלב זה מבצעים דיאטה דלת קלוריות של כ-500 קלוריות ביום ובנוסף, מקבלים זריקות של ההורמון. להלן דוגמא לתפריט דיאטת HCG בשלב 2:

ארוחת בוקר: קפה או תה ללא סוכר, ניתן לצרוף רק כף אחת של חלב ב24 שעות וניתן לצרוך ממתיק כדוגמת: סכרין או סטיביה.
ארוחת צהריים: 100 גרם של בשר או דג ללא שומן (בנוסף, יש להסיר את השומן לפני הבישול). יש לבשל או לצלות את הבשר ללא שימוש בשומן או שומן. דגים כמו סלמון, טונה, הרינג, דג כבוש או מיובש אינם מותרים.
סוג אחד של ירק מבין מבחר הירקות הבאים: תרד, עלי סלק, עולש, סלק, ירקות, סלט ירוק, עגבניות, סלרי, שומר, בצל, צנונית אדומה, מלפפון, אספרגוס, כרוב, 1 פרוסת לחם קלויה (צנים) ו-1 פרי כדוגמת: תפוח, תפוז, חופן תות שדה או חצי אשכולית.
ארוחת ערב: כמו תפריט ארוחת הצהריים.

שלב 3: מטרת השלב השלישי בדיאטת HCG היא לשמר את המשקל החדש שהושג בשלב 2.  בשלב זה ממשיכים בדיאטה דלת קלוריות של כ-500 קלוריות ביום למשך 3 ימים נוספים ומפסיקים לקחת את הורמון ה-HCG. לאחר 3 ימים עוברים לתפריט תזונה המכיל כ- 2000 קלוריות ליום למשך כשלושה שבועות. בשלב זה, צריך לשים לב לשינויים חריגים כמו עליה או ירידה של יותר מ-2 קילוגרם מהמשקל החדש,  ולנקוט באמצעים המתאימים (בעליה במשקל להפחית את צריכת הקלוריות בהתאם ובירידה במשקל להגדיל את צריכת הקלוריות).

שלב 4: השלב הרביעי הוא שלב שאמור להמשך לתקופת חיים. בשלב זה כך טוענים חסידי הדיאטה, לא תחושו כמיהה חזקה למזון ותחושת הרעב תהיה נשלטת. בשלב זה מתחילים להוסיף את המזונות שאוהבים (כדוגמת סוכרים) בקצב איטי ומבוקר. במידה ועליתם במשקל או שאתם מרגישים שאתם מעוניינים בירידה נוספת, אתם יכולים לבצע סבב נוסף של דיאטת HCG, אך לפי הפרוטוקול יש לחכות כ6 שבעות מהפעם האחרונה שנטלתם את ההורמון.

סיכונים בדיאטת HCG

מתוך מכלול המחקרים שבוצעו על טיפול בHCG לירידה במשקל, לא נמצאה שום עדות משמעותית לכך שהטיפול בהורמון אכן מסייע לירידה במשקל.
מצד שני, חשוב לציין כי לא קיים מידע לגביי הבטיחות בשימוש של HCG למטרות הרזיה.
דיאטת HCG כוללת תפריט דל מאוד בקלוריות, מה שמקשה מאוד על מבצע הדיאטה לקבל את כל הנוטריינטים החשובים לבריאות ותפקוד תקין.
לטיפול ב-HCG יש תופעות לוואי כדוגמת: כאבי ראש, עייפות, רגישות יתר וגם גדילת שדיים בגברים. קישור למקור המידע.

טיפות דיאטת HCG

ראשית, חשוב להבין שבשוק יש 2 סוגים של דיאטת HCG.
דיאטה שהיא באמת דיאטת HCG – דיאטת HCG שהיא מאוד פופולארית בארה"ב, ואני לא ממש יודע עד כמה היא פופולארית בארץ. דיאטה זו פופולארית בעיקר ע"י נשים שמשלמות כ-1000 דולר לחודש עבור טיפול בזריקות הורמון HCG ובנוסף הן מבצעות את תפריט דיאטת HCG לפי הספר.

דיאטת  "הכאילו" דיאטת HCG – דיאטה זו היא דיאטה בצוו האופנה של התרופות ההומיאופתיות. תרופות הומיאופתיות הן למעשה תרופות "שכאילו" מכילות את החומר הפעיל. מה זה אומר כאילו מכילות?
זאת אומרת, שלקחו את החומר הפעיל – HCG ומהלו אותו ומהלו אותו ומהלו אותו, עד שכמעט ולא נשאר זכר לחומר בתוך הנוזל ואז, כך מאמינים ההומיאופתיים הרעילות של החומר נעלמת ועדיין תכונות החומר נשמרות.
בדיאטה זו עושים שימוש בתרסיסים וטיפות באופן אוראלי ובנוסף לכך, מבצעים את תפריט דיאטת HCG.
חשוב להבין שמבחינה כימית התרסיסים והטיפות של  "הכאילו דיאטת HCG" הם בעצם חסרי HCG. זאת אומרת, שכאשר אתם מבצעים את דיאטת HCG עם טיפות הומיאופתיות של HCG אתם מדמיינים שאתם מבצעים את דיאטת HCG.

אם הדעות המקצועיות לגביי האפקטיביות של דיאטת HCG "האמתית"  (עם זריקות של הורמון) מפקפקות ביעילות השיטה, אז תארו לכם מה חושבים אנשי המקצוע על טיפות של "כאילו" דיאטת HCG? בקיצור לא צריך לדעת יותר מידי בשביל להבין שדיאטת HCG עם טיפות הומיאופתיות, זה פשוט "עבודה בעיניים".

ואכן, ממש בשבועות האחרונים מנהל המסחר ומנהל התרופות האמריקני (ה-FDA ו-FTC) החליטו לנקוט בצעדים כנגד משווקי הטיפות ההומיאופתיות של דיאטת HCG. הם הוציאו מכתבי אזהרה ל-7 חברות המייצרות את הטיפות הומיאופתיות לדיאטת HCG במכתב הם הוזהרו כי הם מפרים את החוק הפדרלי ע"י מכירת תרופה שלא אושרה ע"י ה-FDA וכי הם מפרסמים פרסום כוזב בדבר יעילות הדיאטה, יעילות שמעולם לא הוכחה בשום מחקר מדעי. לאותם יצרנים ניתן אולטימטום של 15 יום בכדי להודיע באלו צעדים הם נוקטים בכדי לתקן את ההפרות אשר ביצעו. ראה קישור.

כתב: יורם בן אבו.

[adsenseyu5]

 

9 Comments

 1. ניסיתי את הדיאטה והפסקתי כשבוע וחצי אחרי שהתחלתי בעקבות ביקור אצל רופא נשים .
  נמצא שרירית הרחם עבה מאוד ושזה נראה כמו הריון . משהו שלא נכון במקרה שלי ולא יכול לקרות בשלב זה.
  כרגע , אני בודקת את העניין , עברו כמעט חודשיים מאז שהתחלתי לקחת את התרסיס ואני עדיין לא יודעת אם זה קשור.
  האם מישהו שמע על תופעת לוואי שכזו מהדיאטה? רירית רחם עבה מאוד גם לאחר וסת?

 2. שלום רב,
  מר בן אבו, תודה על הכתבה המאלפת והנתונים שהעברת בצורה מקצועית וברורה.
  שאלה: האם יש סיכון בלקיחת הטיפות כאשר נוטלים תרופות אחרות במקביל? כמו טמוקסיפן למשל?
  אודה לתשובה
  אורית

  • אורית שלום,
   ראשית חשוב להבין מה בדיוק את לוקחת? חשוב שתדעי מה נמצא במרכיבי המוצר שאת נוטלת.
   אם אכן מדובר בחומר שמכיל הורמונים או חומר שמדמה פעילות של HCG יכולה להיות בעיה של אינטראקציה עם התרופה שאת נוטלת ואני מציע לך להיוועץ ברופא המטפל לפני שימוש שכזה.
   נסי לבקש ממשווקי המוצר מסמך בדיקה ממעבדה חיצונית שיציין את מרכיבי המוצר.

   מצד שני, אני טוען במקרים רבים שבמוצרים ההומיאופטים אין כלום, שום חומר פעיל ומדובר בפיקציה.
   אם את שואלת אז מה הבעיה לקחת תכשיר שאין בו כלום?
   התשובה שלי היא שהבעיה היא באמינות המשווקים, אם משווקי המוצר יוצאים בהצהרות בומבסטיות אודות הרזיה מהירה מבלי שיהיה להם מוצר עם מחקרים ראויים לתמוך בטענותיהם, אז הם לא אמינים בעיני.

   אני לא רוכש מוצרים מגופים לא אמינים.

  • אני עדיין לא בדקתי את בולזאי 8 (מתכוון לעשות זאת בקרוב).
   ההתרשמות האישית שלי היא שלכאורה מדובר "בסלט" של מרכיבים שונים מצמחים ומקורות שונים.
   אם אני מסתכל בדף המידע של המוצר באתר של המשווקים, נראה שמבין כל המרכיבים הם לכאורה מייחסים את התרומה המשמעותית ביותר להרזיה לתה ירוק, קפאין וכרומיום פיקולינט.

   תה ירוק וקפאין, אפשר לצרוך בשתיית קפה ותה ירוק וזה בעיני יותר מהנה. ולגביי כרומיום פיקולינט הדעות חלוקות.
   יש סקירה של כ-24 מחקרים שבדקה את השפעת תיסוף בכרומיום (200 עד 1000 מ"ג ליום) על הרכב הגוף ולא נמצא כל השפעה חיובית משמעותית.
   סקירה אחרת של מחקרים כן מצאה הבדלים והשפעה חיובית בתיסוף עם כרומיום פיקולינט בהשוואה לפלסבו, אבל ההבדלים היו קטנים מכדי שתהיה להם משמעות סטטיסטית.
   המסקנה שעולה מן המחקרים היא שעדיין אין מספיק מידע בכדי להחליט האם תיסוף בכרומיום פיקולינט אכן מסייע להרזיה. קישור למידע

   ולגביי המוצר בולזאיי 8 ומוצרי דיאטה אחרים, חשוב להבין שיעילות ניתן לבדוק באמצעות מחקר על המוצר.

   אם מישהו טוען שמוצר כלשהו גורם להרזיה, הוא צריך להוכיח זאת באמצעות מחקרים שבוצעו כהלכה על המוצר שלו.

 3. שלום יורם היקר.
  אני אחד מאותם אלו שהדיאטה "כאילו" עבדה עליהם, רק שהיום אני "רק" 19 ק"ג פחות. הסכרת שלי נעלמה והלחץ דם אומנם עדיין גבוה אך כבר לא צריך טיפול תרופתי עבורו.
  אז יש לי עצה אחת לתת לך. לפני שאתה כותב ש"אין הוכחות חד משמעיות" על תוצאות הדיאטה – תקשיב לכל עשרות אלפי הלקוחות שכבר עשו אותה בארץ – ורק בשנה האחרונה. אני מבטיח לך שתופתע…
  חג שמח

  • ראשית, אני לא טוען שהדיאטה לא עובדת.
   אני טוען שהדיאטה עובדת!
   זאת משום שכל אחד שיבצע דיאטה של 500 קלוריות ביום, אכן ירד במשקל (עם תרסיס ובלי תרסיס).

   אני יוצא נגד השטויות של כל אלו שמשווקים את מוצרי דיאטת HCG ההומאופתים והלא הומיאופתים.
   הם לא עובדים!
   הדרך היחידה שבה הם עובדים זה בלעבוד על אנשים.

   כאשר אני כותב "אין הוכחות חד משמעיות" זה ציטוט מאתר ה-FDA על דיאטת HCG המקורית. אז קל וחומר כל התרסיסים והמוצרים "ההומיאופתיים" שאמורים לדמה פעילות של HCG.
   אלה בכלל לא מספקים שום תועלת והאפקטיביות היחידה שאני יכול לייחס להם היא בלשחרר את הרוכשים ממשקל עודף של מצלצלין.

התגובות סגורות.