חטפת שפעת? הרופא רשם לך טמיפלו? תשאל אותו למה!

שפעת

היום קראתי כתבה ואני די בשוק ממה שפורסם.

בפוקס ניוז פורסמה כתבה המתארת סקירה מקיפה שערכו חוקרים מתנדבי קוקרן, קוקרן (Cochrane Collaboration) למי שלא יודע הינו גוף וולנטרי ששם לעצמו כמטרה לסייע לאנשים ברחבי העולם לקבל החלטות מושכלות לגביי בריאותם באמצעות נגישות למידע מהימן ואיכותי. מתנדבי קוקרן סוקרים מידע רפואי המתקבל ממחקרים שונים ומסקנותיהם מתפרסמים בספריית קוקרן.

הכתבה שפורסמה בפוקס ניוז מתארת סקירה שפורסמה בספריית קוקרן, לפיה המידע הקיים על תרופת הטאמיפלו (Oseltamivir) מצביע על ספק לגביי היעילות של תרופת טאמיפלו במניעת זיהומים או הפחתת הסיבוכים במחלת השפעת.

לפי הכתבה בפוקס ניוז מתוארים הממצאים הבאים:

חוקרי קוקרן בדקו למעלה מ16,000 דפי מידע מניסויים קליניים ומסמכים שונים ששימשו גם את הראשויות המוסמכות בכדי לאשר את תרופת הטמיפלו.

החוקרים הצליבו נתונים אודות התרופה והשפעותיה ממקורות מידע שונים שכללו הן מידע שפורסם כגון: מחקרים קליניים, מסמכי רישוי שונים והן ממידע שלא פורסם קודם לכן כדוגמת: מחקרים שמעולם לא פורסמו ולא צוטטו.

מהצלבת המידע (ובעיקר מהמידע שלא פורסם), נתגלה כי התרופה אכן הפחיתה את משך הופעת  המחלה בכ-21 שעות בממוצע לחולה, אך התרופה לא הפחיתה את מספרם של החולים אשר הופנו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

החוקרים אומרים כי הם לא מצאו שום ראיות שיצביעו על כך שהתרופה מונעת סיבוכים אפשריים כתוצאה מווירוס השפעת, התרופה עלולה להוות גורם מפריע ביצירת נוגדנים וכמו כן, איננה משפיעה על ההדבקה בווירוס.

מדובר במסקנות מאוד חשובות מאחר והסיבה העיקרית לאגירת התרופה במדינות רבות הייתה משום שנטען כי התרופה מונעת את סיבוכי השפעת. בכתבה בעיתון הארץ דווח ב2009 כי מכירותיה של תרופת הטמיפלו בעולם מוערכות בכ-1.5 מילארד דולר.

מדינות רבות ברחבי העולם השקיעו הון רב ברכישה של תרופות הדומות לטמיפלו בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי משנת 2002 שצידד בטיפול בתרופות מסוג זה.
כעת, טוענים החוקרים כי המידע הקיים אודות יעילות התרופה כלל איננו מצדיק את רכישתה המאסיבית.

בנוסף, טוענים החוקרים כי מידע חשוב אודות התרופה כלל לא פורסם ובין המידע שלא פורסם, קיים אחד המחקרים הגדולים ביותר שנעשו על התרופה אשר כלל 1,400 נבדקים.
החוקרים אומרים שלא רק שהמידע לא פורסם, אלא חלק ממידע זה אף לא נשלח לרגולטור האירופאי.
החוקרים מוסיפים ואומרים כי גם המידע הקיים לוקה בחסר וקיימות בו סתירות שונות ביחס למידע שפורסם.
כאשר החוקרים פנו ליצרנית התרופות חברת רוש ( Roche Pharmaceuticals), הם לא קיבלו את כל המידע שאמורים היו לקבל (מנגד טוענת "רוש" כי נהגה בשקיפות מלאה עם החוקרים).

חוקרי קוקרן אומרים כי יש לחקור את הנושא לעומק וכי אין זה ראוי לקבל החלטה על סמך המידע הקיים כיום.
החוקרים מעלים ביקורת גם כלפי ה-CDC (המרכז האמריקני למניעה ובקרת מחלות), הם טוענים כי ה-CDC ממשיך לצטט מחקרים שונים שכתב העת British Medical Journal הראה כי הנתונים בהם אינם נכונים וכי כותבים עלומי שם עומדים מאחורי המחקרים המצוטטים.

החוקרים מזהירים מפני ההשלכות של טיפול בתרופה הניתנת על סמך מידע לוקה בחסר.

אותי הכתבה הפחידה! ואתכם?

אם גם אתם מזועזעים מהכתבה ומהאפשרות שרגולטורים שאמורים לפקח עלינו ולאשר את התרופות שהרופאים שלנו רושמים לנו, לא עושים את עבודתם כראוי, אז כדאי שתפיצו את השמועה ברחביי האינטרנט.

האינטרנט נותן גם לנו האזרחים הפשוטים את הכוח לבצע רגולציה על מי שאמור לבצע את הרגולציה עבורנו.

מקורות מידע נוספים:
Neuraminidase inhibitors for preventing and treating influenza in healthy adults and children

http://www.cbc.ca/news/health/story/2012/01/17/tamiflu.html