הקשר שבין כושר גופני השמנה ובריאות

מחקר חדש שפורסם במגזין הבריטי לרפואת ספורט מצביע על כך שעודף שומן מעלה רמת פעילות דלקתית בגוף, ואילו כושר גופני טוב מוריד את רמת הפעילות הדלקתית בגוף.

במחקר השתתפו 452 נבדקים שנתבקשו לבצע מבחן אירובי על מסילת ריצה.
במהלך מבחן הריצה נבדקה רמתם של תאי כדוריות הדם הלבנות .
רמה גבוהה של כדוריות דם לבנות היא סמן זיהוי לפעילות דלקתית וכמו כן גורם סיכון בלתי תלוי למחלות לב שונות.

משתתפי המחקר היו גברים בריאים לא מעשנים וללא היסטוריה של מחלות קשות או מחלות כרוניות (מצבים אלו מזוהים עם ספירת כדוריות דם לבנות גבוהה).
למשתתפים בוצעו מדידות לפני המבחן האירובי כדוגמת: מדידת לחץ דם, משקל, מדידת אחוזי שומן וספירת כדוריות דם לבנות.

בדיקות הדם הראו כי בעלי כושר גופני טוב היו בעלי רמה נמוכה יותר של כדוריות דם לבנות ואילו הרמה הגבוהה ביותר של כדוריות דם לבנות נצפתה בגברים בעלי בעלי אחוז שומן גבוה וכושר גופני ירוד.

באופן כללי ניתן לומר מהמחקר, שככול שכמות השומן בגוף גדולה יותר, כך גדלה כמות כדוריות הדם הלבנות. אולם חשוב לומר כי לכושר גופני גבוה היה אפקט חיובי(זאת אומרת רמה נמוכה יותר של כדוריות לבנות) גם אצל כאלה שהיו בעלי אחוז שומן גבוה.

כמו כן נמצא במחקר שבמהלך אימון ריצה אינטנסיבי, כמות כדוריות הדם הלבנות גדלה אולם החוקרים סבורים כי התמדה באימונים אירוביים תגרום לגוף להגיב בצורה יותר יעילה למאמצים אירוביים קשים.

מסקנה:
להשמנה יש אפקט שלילי על בריאות האדם, שיפור הכושר הגופני יכול למזער את האפקט השלילי.

[adsenseyu4]

 

מידע נוסף:
בדוק במחשבון משקל האם את/ה בעודף משקל
מקור התמונה – FLICKR

About יורם בן אבו 62 Articles
שמי יורם בן אבו ואני חסיד נלהב של שיפור הכושר, הבריאות והמראה. אני מסייע לאנשים לסגל לעצמם דרך חדשה. דרך חיים של בריאות וכושר, דרך של חיים יפים יותר. אני מדריך אנשים רגילים להשיג תוצאות בלתי רגילות. בהכשרתי אני בוגר בית הספר למאמנים ע"ש וינגייט. אני בוגר מדעי החיים באוניברסיטת בן גוריון ולפיכך אני בעל בסיס מוצק של ידע בתחומי הפיזיולוגיה והתזונה. הלהט לעולם הכושר והבריאות מזין את סקרנותי ואני מקפיד להתעדכן בחידושים מעולם הכושר הבריאות והתזונה. אני מקפיד שמקורות הידע שלי יהיו מקורות מוסמכים ומדעיים. המקצועיות את תחילת דרכי המקצועית התחלתי כמדריך אימון גופני בצה"ל. בנוסף עבדתי כמנהל מקצועי, יועץ כושר, ומאמן כושר אישי ברשתות חדרי הכושר המובילות בארץ. כיום אני מקים אתרי תוכן בנושאי בריאות וכושר מתוך כוונה לספק מידע מועיל ומהימן בנושאי בריאות וכושר.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*