תאי שומן חום משופעלים ע"י מערכת החיסון

שומן חום
אזורי רקמת שומן חום בגוף האישה


שומן חום
אזורי רקמת שומן חום בגוף האישה

 

מחקר חדש מראה כי למערכת החיסון יש תפקיד בשפעול של תאי שומן חום.

מה זה שומן חום?

אם חשבתם שבגוף האדם יש רק שומן מהסוג "הרע". שומן שמכביד עלינו בכובד משקלו וגורם לנו להראות פחות מושכים ויפים.
הרי, שחשוב לדעת כי בגוף האדם יש גם שומן מהסוג "הטוב", או יותר נכון שומן חום.
שומן חום, הוא שומן בעל מאפיינים שונים מהשומן הרגיל שאנו מכירים בגופנו. שומן רגיל משמש לשם אגירת אנרגיה, רקמת השומן הרגילה כמעט ולא צורכת משאבי אנרגיה מן הגוף.
לעומת זאת, תפקיד רקמת השומן החום הוא לייצר חום (אנרגיה) ולכן היא בעצם "שורפת לנו קלוריות".
מאחר ורקמת השומן החום מוקפת בכלי דם, החום המשתחרר כתוצאה מיצירת האנרגיה, מחמם את הדם ולכן גם את הגוף כולו (שומן חום ב-fitlife).

[adsenseyu4]

בעבר סברו שרקמת שומן חום מצויה רק ביונקים אחרים ובתינוקות, אך בעקבות מחקרים שהראו כי רקמת שומן חום מצויה גם באדם הבוגר, החלו חוקרים רבים להתעניין בחקר השומן החום..
באדם הבוגר יש כ-50 גרם של שומן חום ואם הם משופעלים הם יכולים להביא לשריפה של למעלה מ-4 ק"ג של משקל עודף בשנה (ראה קישור).

מאחר והאדם מחפש פתרונות קלים לירידה במשקל, ניסו חוקרים לראות האם ניתן לגרום לגוף לייצר תאי שומן חום. ואכן, במחקר אשר פורסם בעבר גילו חוקרים כי קיימים 2 חלבונים C/EBP-beta ו PRDM16 הפועלים בסינרגיה בכדי לגרום לתאים מסוימים לייצר שומן חום.
החוקרים לקחו תאים מעכברים ובני אדם וטיפלו בהם בחלבונים הללו ולאחר מכן השתילו את התאים בעכברים. התאים המושתלים הפכו לתאים המכילים שומן חום שמסייע לשרוף קלוריות (ראה קישור).

כיצד משופעל השומן החום?

על מנת ששומן חום ישרוף קלוריות, הוא צריך להיות משופעל.
במשך שנים סברו החוקרים כי השומן החום משופעל באמצעות אותות מן המוח הגורמים לשחרור חומצות שומן מתאי השומן הלבן אל זרם הדם וכאשר הן מגיעות אל תאי השומן החום הן מנוצלות ליצירת אנרגיה לחימום הגוף.
יצירת האותות במוח קשורה לחום הגוף ובמצבים של קור קיצוני משוחרר הורמון בשם נוירואפניפרין (norepinephrine) אשר גורם לשיפעול תאי השומן החום.
המחקר החדש שבוצע על עכברים מגלה כי גם תאי חיסון בשם מקרופאג'ים יכולים לשפעל את תאי השומן החום בצורה ישירה. המקרופאג'ים שמצויים בתאי שומן "לבן" וחום מייצרים אנזים שיוצר את ההורמון  נוירואפניפרין (norepinephrine)שמשפעל את תאי השומן החום. (ראה קישור).

כתב: יורם בן אבו.

[adsenseyu5]

About יורם בן אבו 62 Articles
שמי יורם בן אבו ואני חסיד נלהב של שיפור הכושר, הבריאות והמראה. אני מסייע לאנשים לסגל לעצמם דרך חדשה. דרך חיים של בריאות וכושר, דרך של חיים יפים יותר. אני מדריך אנשים רגילים להשיג תוצאות בלתי רגילות. בהכשרתי אני בוגר בית הספר למאמנים ע"ש וינגייט. אני בוגר מדעי החיים באוניברסיטת בן גוריון ולפיכך אני בעל בסיס מוצק של ידע בתחומי הפיזיולוגיה והתזונה. הלהט לעולם הכושר והבריאות מזין את סקרנותי ואני מקפיד להתעדכן בחידושים מעולם הכושר הבריאות והתזונה. אני מקפיד שמקורות הידע שלי יהיו מקורות מוסמכים ומדעיים. המקצועיות את תחילת דרכי המקצועית התחלתי כמדריך אימון גופני בצה"ל. בנוסף עבדתי כמנהל מקצועי, יועץ כושר, ומאמן כושר אישי ברשתות חדרי הכושר המובילות בארץ. כיום אני מקים אתרי תוכן בנושאי בריאות וכושר מתוך כוונה לספק מידע מועיל ומהימן בנושאי בריאות וכושר.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*