מחלת הנשיקה

מחלת הנשיקה infectious mononuleosis

[adsenseyu4]

מחלת הנשיקה היא מחלה הנגרמת ע"י אפשטיין בר וירוס (EBV – Epstein-Barr virus). סימפטומים הדומים למחלת הנשיקה (mono-like symptoms) עשויים להיגרם ע"י הציטומגלווירוס (CMV).
אפשטיין בר וירוס הוא וירוס ממשפחת ההרפס.
כ95% מאוכלוסיית העולם נושאים את הווירוס בדמם.
מחלת הנשיקה היא לא מחלה חמורה, מרבית האנשים שידבקו בנגיף יפתחו נוגדנים ולא יחוו סימפטומים קשים, אולם חלק מהאנשים עשוי לחוות סימפטומים קשים ומתמשכים.

סימפטומים במחלת הנשיקה

חום, עייפות, חולשה, בלוטות לימפה נפוחות בצוואר ובבית השחי, כאב ראש, טחול מוגדל ורך, גרון כואב, זיעת לילה, שקדים נפוחים וחוסר תאבון.

הדבקה במחלת הנשיקה?

למרות שמרבית האנשים חשופים לווירוס במהלך חייהם, הרי שרק מעטים יפתחו את הסימפטומים של מחלת הנשיקה. ככל שהחשיפה לווירוס היא בגיל מאוחר יותר כך גדלים הסיכויים לפתח את הסימפטומים האופייניים למחלת הנשיקה.
הווירוס מופץ במגע מאדם לאדם דרך הרוק ובמקרים נדירים דרך עירוי דם נגוע.
הווירוס נמצא בגרון למשך כל זמן המחלה ואף כשנה לאחר ההדבקה.
לאחר ההדבקה הראשונית הווירוס יהיה במצב רדום למשך זמן ממושך, אך הווירוס עשוי לעבור אקטיבציה ולהפוך שוב לפעיל גם ללא סימפטומים נראים לעין.

טיפול במחלת הנשיקה?

אין טיפול תרופתי למחלה, אולם יש טיפול תרופתי לחלק מן הסימפטומים של המחלה כגון: תרופות להורדת חום.
רצוי לנוח על מנת לסייע לגוף להילחם בזיהום.
יש לשתות נוזלים רבים על מנת להימנע מאיבוד מים.
במקרים של גרון כואב, יש לגרגר מים עם מלח וגם קרטיבים מסייעים להקלה על כאב הגרון.
טיפול באמצעות תרופות המקלות על הסימפטומים של המחלה כגון: תרופות להורדת חום ואנטיביוטיקה לטיפול בזיהומים נלווים. חשוב לציין כי יש סוגי אנטיביוטיקה שגורמים לפריחה בגוף אם לוקחים אותם בזמן שחולים במחלת הנשיקה.
ישנם רופאים שממליצים על טיפול באמצעות סטרואידים לטיפול בגרון נפוח ובשקדים נפוחים הגורמים לקשיי נשימה.

מקור המידע

כתבה על מחלת הנשיקה מהאתר FITLIFE.CO.IL
Department of Health New York state

[adsenseyu5]

מידע נוסף

  • בריאות – טבלאות ומידע בריאות כגון: טבלאות משקל, היקף מתניים ועוד.
  • הרצאות בריאות – הרצאות בריאות לחוגי בית, מכללות ואירגונים שונים.
About יורם בן אבו 62 Articles
שמי יורם בן אבו ואני חסיד נלהב של שיפור הכושר, הבריאות והמראה. אני מסייע לאנשים לסגל לעצמם דרך חדשה. דרך חיים של בריאות וכושר, דרך של חיים יפים יותר. אני מדריך אנשים רגילים להשיג תוצאות בלתי רגילות. בהכשרתי אני בוגר בית הספר למאמנים ע"ש וינגייט. אני בוגר מדעי החיים באוניברסיטת בן גוריון ולפיכך אני בעל בסיס מוצק של ידע בתחומי הפיזיולוגיה והתזונה. הלהט לעולם הכושר והבריאות מזין את סקרנותי ואני מקפיד להתעדכן בחידושים מעולם הכושר הבריאות והתזונה. אני מקפיד שמקורות הידע שלי יהיו מקורות מוסמכים ומדעיים. המקצועיות את תחילת דרכי המקצועית התחלתי כמדריך אימון גופני בצה"ל. בנוסף עבדתי כמנהל מקצועי, יועץ כושר, ומאמן כושר אישי ברשתות חדרי הכושר המובילות בארץ. כיום אני מקים אתרי תוכן בנושאי בריאות וכושר מתוך כוונה לספק מידע מועיל ומהימן בנושאי בריאות וכושר.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*